#SzczecinPomaga – działania skierowane do najstarszych mieszkańców naszego miasta

Centrum Seniora w Szczecinie (CS) prowadzone przez Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Kulturalno – Społecznych “TWIKS” wraz z Wydziałem Spraw Społecznych Urzędu Miasta Szczecin (WSS)- Dyrektor Beatą Bugajską oraz z Stowarzyszeniem POLITES prowadzą działania skierowane do najstarszych mieszkańców naszego miasta w ramach akcji #SzczecinPomaga

W ostatnich dniach w przestrzeni publicznej podkreśla się fakt, iż rozprzestrzeniający się koronawirus stanowi największe zagrożenie dla osób starszych. By ich chronić, wiele instytucji zostało zamkniętych, a najstarsi mieszkańcy Szczecina są proszeni o pozostawanie w domu. Niestety, wielu z nich w tym trudnym okresie, jest zdanych wyłącznie na siebie. W związku z tym zostały opracowane przez CS i WSS działania na trzech płaszczyznach.

Działania informacyjne.

Na stronie http://seniorszczecin.pl/ powstała specjalna zakładka “Koronawirus” . W tym miejscu można odnaleźć wszystkie potrzebne informacje, ważne numery telefonów (np. do Sanepidu, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, NFZ). Znajdują się tam również odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, informacje o lokach gastronomicznych oraz sklepach oferujących usługi z dowozem. Osoby, które nie mają dostępu do Internetu mogą skorzystać z infolinii działającej od pon. do pt. w godzinach 8.00-16.00 (tel. 91 312 67 59) oraz z telefonu wsparcia (pon.-ndz. 8.00-20.00- telefon do “zwykłej rozmowy”, wspierające- tel. 882 507 368). Powstała również dodatkowa linia telefoniczna przeznaczona tylko i wyłącznie w celu prowadzenia wsparcia psychologicznego (dyżury psychologa).

Telefoniczna pomoc specjalistów uruchomiona została również w Środowiskowych Domach Samopomocy. W szczególności jest ona adresowana do osób nie wychodzących z domu (seniorów czy osób poddanych kwarantannie). Mieszkańcy miasta mogą dzwonić pod specjalne numeru telefonów, w dniach od poniedziałku do piątku we wskazanych godzinach aby porozmawiać z wybranymi specjalistami (szczegóły na stronie: http://seniorszczecin.pl/wsparcie-specjalistyczne/ 

Działania wspierające

Działania te opierają się na budowaniu postawy obywatelskiej, wzmocnieniu więzi sąsiedzkich. Serdecznie zachęcamy sąsiadów do troski o najbliższych mieszkańców. Na stronie ( http://seniorszczecin.pl/pomoc-sasiedzka/) jest do pobrania druk kartki, którą można wydrukować i przykleić na drzwiach, informuje ona o chęci pomocy w zakupach, wyniesieniu śmieci, wyjściem ze zwierzakiem na spacer. Jednocześnie znajdą się na nim informacje, dzięki którym:

  • seniorzy będą mogli zgłosić się do Centrum Seniora bądź Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie z prośbą o wsparcie,
  • wolontariusze, dowiedzą się, gdzie zgłosić swoją chęć udziału w akcji.

Bardzo dobrze sprawdza się również napisanie listu do sąsiada z prośbą np. o zrobienie zakupów i zostawienie go pod/w drzwiach sąsiada. Jeżeli osoba starsza nie uzyska takiej pomocy od sąsiadów, to bardzo prosimy o skontaktowanie się z nami. Centrum Seniora w Szczecinie prężnie współpracuje z Regionalnym Centrum Wolontariatu POLITES, który tworzy bazę wolontariuszy. Posiadamy wspólną bazę potrzeb osób starszych, która umożliwia parowanie wolontariusza z osobą starszą potrzebującą pomocy.

Działania aktywizujące

Ostatnie działania opierają się na autorskim projekcie “zŁĄCZEni Seniorzy”. Projekt ten polega na organizowaniu działań aktywizujących najstarszych mieszkańców naszego miasta. Ma na celu aktywizację osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami poprzez różnorodne animacje on-line. W jego ramach prowadzone są różnego rodzaju działania pobudzające, aktywizujące i integrujące w postaci rozmaitych zadań, ale również krótkich filmików (między innymi: joga śmiechu, fitness, trening pamięci) . Grupa ta powstała również z myślą o pracy nad sobą osób starszych, wiedząc jak ogromny wpływ ma systematyczność i powtarzalność ćwiczeń/treningów. Wiemy jak wiele pracy włożyli uczęszczając na zajęcia do klubów seniora, UTW czy innych organizacji działających na rzecz osób starszych, dlatego nie chcemy, że ich wysiłek nie został zaprzepaszczony.

Grupa znajduje się na portalu społecznościowym Facebook ( https://www.facebook.com/groups/zlaczeniseniorzy ), ale również filmy te zostają dodawane na Kanał YouTube prowadzony przez CS.

Serdecznie zachęcamy do przyłączenia się do wspólnych zadań!

Jeżeli masz pasję i umiejętności, którymi chcesz się podzielić, dołącz do nas! Możesz wysłać do nas e-mail z informacją o zajęciach, które chcesz przeprowadzić. Jesteśmy otwarci na każdą propozycję. Możesz śpiewać, tańczyć, prowadzić trening lub zupełnie inne zajęcia. Może to być gotowy filmik, live czat lub materiały, które udostępnimy na grupie. Nie czekaj zgłoś się już dziś! Prześlij na centrum@seniorszczecin.pl swoje zgłoszenie (imię, nazwisko, temat, ewentualnie link do gotowego filmiku) i razem z nami pomóż osobom starszym aktywnie spędzić ten czas!

Opracowanie

Klaudia Piotrowska

Centrum Seniora w Szczecinie