Działalność pierwszego w Polsce Medycznego Uniwersytetu Seniora rozpoczęła się we wrześniu 2013 roku i jest kierowana do osób z wykształceniem minimum średnim, które ukończyły 60. rok życia.
Odpowiadając na potrzeby osób w okresie późnej dojrzałości, wyrażających chęć rozwijania się i doskonalenia swojej wiedzy i umiejętności, założeniem projektu MUS PUM jest rozwijanie i poszerzanie wiedzy seniorów w zakresie osiągnięć współczesnej medycyny, promocja zdrowego stylu życia i profilaktyka chorób, polepszenie jakości życia seniorów, successful ageing – pomyślne starzenie się w aspekcie holistycznym oraz integracja osób powyżej 60. roku życia.
Celami pośrednimi MUS PUM są: wspieranie alternatywnych dla pracy zawodowej i aktywności rodzinnej form aktywności społecznej seniorów, wzbogacenie oferty w zakresie organizacji czasu wolnego, dostosowanie oferty usług społecznych do zmieniających się potrzeb i możliwości seniorów, poprawa społecznego obrazu starości – wspieranie działań promujących pozytywny wizerunek seniorów w społeczeństwie oraz wspieranie działań na rzecz zwiększenia uczestnictwa osób starszych w życiu społecznym, a także wspieranie i promowanie różnorodnych form kształcenia ustawicznego.
Każda edycja projektu MUS PUM zamyka się w cyklu dziesięciu spotkań – wykładów i warsztatów o tematyce medycznej i społecznej – odbywających się raz w miesiącu.
Projekt MUS PUM jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Szczecin.
Strona internetowa MUS PUS
Kontakt:
dr n. med. Magdalena Kamińska
Koordynator Medycznego Uniwersytetu Seniora PUM
Samodzielna Pracownia Opieki Długoterminowej, Katedra Medycyny Społecznej
Wydział Nauk o Zdrowiu, ul. Żołnierska 48, 71-210 Szczecin
adres e-mail: magdalena.kaminska@pum.edu.pl
tel.: (91) 4800976
źródło: https://www.pum.edu.pl/studia/mus